Chvalská tvrz17

Chlumčany16

Solex pro T12

 

Solex pro T12

 



Auto&moto Veterán 6-7/86 otiskl vzpomínky ing. Záržeckého, který pracoval za První republiky jako technický zástupce firmy Solex pro Československo. Z tohoto článku vybíráme: „Ke karburátorům jsem se dostal hned po Vysoké škole technické v roce 1926, kdy jsem nastoupil do pobočky továrny Solex v Holešovicích. Protože jsem uměl francouzsky, byl jsem hned následující rok vyslán na roční stáž k mateřské firmě do Paříže.Přestože jsem při studiu navštívil pražské továrny Praga, Aero nebo Walter, navštívil jsem i Škodu v Plzni i v Mladé Boleslavi, a to byly továrny velké a dost moderní, přesto jsem byl pařížskou továrnou Solex překvapen. Nejen rozlohou, ale i zařízením, a to velmi moderním. Ať už to byly slévárny na tenkostěnné odlitky, opracování dílů na jednoúčelových automatech, přesnost, s jakou byly vyráběny, opracovány, kalibrovány a kontrolovány trysky, to všechno na mne udělalo hluboký dojem. A k tomu srdečnost, přátelská a veselá povaha Francouzů! Z vandru jsem se vrátil domů jako technický zástupce firmy Solex. Měl jsem hlavu plnou plánů a snů, ale v Praze jsem ještě pořádně nerozkoukal a už jsem ujížděl za svým prvním případem do Kopřivnice. Do zpěvu mně moc nebylo. V Kopřivnici mě přivítali lidé ostřílení, zkušení. Vedoucím na zkušebně byl ing. Výška, vedoucím výroby ing. Mimra. Na brzdě byl připravený motor automobilu Tatra 12 a já zde byl kvůli karburátoru tohoto motoru. Prohlédl jsem si motor, byl to hezký kousek, převzal výkresy, vzal „šibr“, blok a tužku a dal se do práce. Z konstrukce motoru a sacích potrubí připadal v úvahu karburátor vertikální. Z průměru válců, zdvihu a otáček motoru jsem spočítal množství vzduchu, které motor za časovou jednotku spotřebuje. To určilo velikost karburátoru, průměr difuseru a velikost trysky hlavní a trysky pomocné. Nejlépe se osvědčila rychlost vzduchu v difuseru 120-130m / sec. Výkon sice tato alternativa nedávala nejvyšší, ale motor byl báječně pružný. No a když šlo o maximální rychlost, namontoval se difuser větší, aby rychlost vzduchu klesla tak na 110m / sec. Ona to zase nebyla tak jednoduchá záležitost. Každá automobilka si totiž pozvala nejen pracovníka od Solexů, ale i od konkurence, od firmy Zénith, a u té pracoval již zkušenější ing. Breton. A my jsme pak ukazovali, co umíme. Komu to jde rychleji,komu méně bere, se kterým karburátorem motor lépe startuje. Prostě přes den jsme se předháněli, komu to jde lépe a večer jsme se sešli v hotelové restauraci, odložili jsme své rivalství a strávili zbytek dne u dobrého jídla a červeného vína. A v Tatrovce jsme uspěli oba, vůz Tatra 12 pak býval osazován jak karburátory Zénith 26 ABC tak našimi karburátory Solex 26 MV. (6/04)