Chvalská tvrz17

Chlumčany16

Objev z Vidne

Objev 

z Vídně

V létě roku 2004 objevil dlouholetý člen rakouského Tatra Clubu pan Walther Pruggmayer na jedné sběratelské burze na jihu Rakouska staré fotoalbum. Založil ho zřejmě některý z bývalých předválečných členů Tatra Clubu a zachytil na unikátních fotkách krásné automobily Tatra – především typy 11 a 12 spolu s majiteli i bohatý klubový život, který  ve 20. a 30. letech vedli.První a druhá fotografie zachycuje vozy Tatra 11 na srazu majitelů vozů této značky na Květinovém korzu (Blumenkorzo) ve Vídni před radnicí v roce 1924. Je úžasné, že již rok po zahájení produkce vozů Tatra tohoto typu se našlo již nejméně jedenáct majitelů „jedenáctek“ ve Vídni na srazu klubu!

 

 

 

Třetí snímek zachycuje vůz Tatra 11,(č.46) nástavková limusina, 22.9. 1928 při návštěvě posádky v Budapešti. V pozadí je známá budova Parlamentu. Snímek má popisek:"Turmsuchfahrt Ungarn, Bpst" – Výlet po památkách do Maďarska,Budapešť.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtvrtý snímek byl pořízen 1.května 1931 v maďarském Gyoru před – patrně velmi známou – kavárnou Raab.Vůz na snímku je již větší čtyřdveřová T52.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pátý snímek nese název: Vídeňský les – vozy Tatra 11 a Tatra 12. Foceno na pikniku klubu v roce 1928.

 

 

Šestý snímek je z téže akce – protipohled. Vozy Tatra 11 a 12 na pikniku klubu 1928.Sedmý snímek je pravděpodobně z téže akce.Uvádí se, že na snímku je Tatra 12 a foceno je ve Vídeňském lese poblíž známé výletní restaurace Sopienalpe. U snímku je poznámka, že vpravo nahoře je v dáli zachycena stanice tehdejší vídeňské „kabelové“ tramvaje.Též rok 1928.

 

 

 

 

 

Osmý snímek pravděpodobně zachycuje tutéž Tatru 12 ve Vídeňském lese poblíž Sopienalpe v roce 1928. Zajímavý je detail na žehličce vozu: znak TATRA je patrně posunut trochu níž a nad originální znak je umístěn další doplňkový znak – s nápisem: „NW -Nesselsdorfer“ -Kopřivnice. Označovaly se tak vozy vyvážené do Rakouska a Německa.

 

Devátý snímek zachycuje v popředí shodný vůz – Tatru 12 při výletu Klubu do průsmyku Wechsel ve vesničce Monichkirchen na jihu země při hranici se Štýrskem, 1929.

 

Poslední snímek série je unikátní: je to momentka ze startu do druhého dne závodu do vrchu Semmering v roce 1934. V pozadí je T30/52 v závodní úpravě s výrazně většími světlomety a v popředí pak Tatra 57 se zakázkovou sportovní dvousedadlovou karoserií! Zajímavostí jsou pak rakouská pravidla kontroly evidenčních tabulek vozu. Policisté v té době měli sešitky, kde byly uvedeny všechny udělené licence. A tak si autor fotografie poznamenal: A-315, majitel Ing. Ernst Krickl – Reintal, bytem Vídeň 4, Belvedere gasse 35. (10/2004)